Okolica

Piwniczna – Zdrój – miasto, siedziba gminy, położone po obu stronach rzeki Poprad przełamującej się pomiędzy wzniesieniami Beskidu Sądeckiego.

Centralną część miasta stanowi rynek, przy którym usytuowany jest Urząd Miasta i Gminy, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z regionalnym muzeum prowadzonym przez Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, kościół parafialny, toczona wiekowymi drzewami zabytkowa cysterna na wodę, poczta, przychodnie lekarskie, apteki, sklepy spożywcze, przemysłowe, odzieżowe, kantory wymiany walut. Zakupy można zrobić także w położonych blisko centrum dobrze zaopatrzonych sklepach samoobsługowych, gdzie akceptowane są również płatności kartą płatniczą.

Dzięki położeniu w sercu Beskidu Sądeckiego i bliskości Pienin, Piwniczna to miejscowość turystyczno – wypoczynkowa, węzeł wielu szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych i narciarskich, o różnych stopniach trudności. Leśny Park Zdrojowy, usytuowany na położonej niemal w centrum miasta górze Kicarz, z wieloma ścieżkami, umożliwia odbywanie mniej wyczerpujących wędrówek i spacerów. Na turystów czeka również zorganizowany spływ tratwami po rzece Poprad, zaś zimowy pobyt uatrakcyjnią położone na terenie gminy stacje narciarskie z wieloma wyciągami.

Piwniczna – Zdrój to również jedno z dziewięciu uzdrowisk Ziemi Sądeckiej gdzie znajdują się m.in. ujęcia wody mineralnej, jak również pijalnie, park zdrojowy oraz Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej „Piwniczanka. Lecznictwem uzdrowiskowym zajmuje się położone na stokach Kicarza sanatorium Limba.
Przechodzące przez Piwniczną trasy drogowa i kolejowa zapewniają dogodne połączenia komunikacyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.